VAKCINACE KOČEK

Nabízíme očkování proti těmto chorobám koček

  • kočičí panleukopenie
  • kaliciviróza
  • herpesviróza
  • kočičí leukóza ( FeLV)
  • plísňové onemocnění kůže ( Microsporum canis)
  • vzteklina 
Před zahájením očkování Vám navrhneme individuální očkovací schéma pro Vaši kočku. Očkování proti vzteklině u koček není povinné, je však nutné pro cestování do zahraničí.

Doporučujeme však očkovat proti vzteklině kočky, které chodí ven a mají možnost kontaktu s volně žijícími zvířaty (např. netopýry).

Kritéria pro výběr vhodné vakcíny jsou

  • Bude kočka jenom v bytě, nebo bude chodit ven?
  • Plánujete, nebo již máte, další kočku v domácnosti?
  • Máte budoucího kočičího šampióna, budete absolvovat výstavy koček? 
Koťata se začínají očkovat obvykle od 8. týdne věku. Ze začátku je potřeba aplikovat 2 dávky v intervalu 2-4 týdnů, pak se očkuje jednou ročně.
V očkovacím průkazu (či pasu) je každá provedená vakcinace označena nálepkou, kterou snímáme z použité lahvičky. Na nálepce naleznete firemní název použité vakcíny (na našem pracovišti nejčastěji používáme vakcíny Biofel), číslo šarže, datum expirace a zkratku PCH(R).. Tato zkratka udává, že jde o kombinovanou vakcínu proti 3 (či 4) infekčním chorobám (P-panleukopenie, C-kaliciviróza, H- herpesviróza, příp. R- vzteklina).

Termín dalšího očkování vždy naleznete v kolonce očkovacího průkazu (či pasu). Obvykle píšeme termín dalšího očkování i na samostatný snímatelný štítek, který vlepujeme na úvodní stranu průkazu (pasu).

Pokud budete mít zájem chránit kočičku proti kočičí leukóze, před zahájením očkování je důležité provést test na přítomnost viru kočičí leukózy. Test je jednoduchý, provádí se přímo v ordinaci z několika kapek krve, výsledek se odečte za 15 minut. Očkovat proti leukóze lze jenom kočky s negativním výsledkem testu.

S očkovacím průkazem nelze vycestovat do zahraničí. Cestovní pas pro kočky vyřizujeme na počkání, ale vzhledem k platné legislativě doporučujeme jej vyřídit nejpozději měsíc před plánovaným výjezdem do zahraničí.

Většina očkování zdravých zvířat probíhá zcela bez komplikací.

Mezi běžné (nealergické) reakce po očkování patří 1-2 dny trvající únava, snížená chuť k jídlu, bolestivost v místě vpichu, zvýšená teplota. Tyto stavy samy odeznějí a není potřeba je řešit jinak než klidovým režimem.
Alergické reakce na očkovací látku jsou málo časté. Alergickou reakci může vyvolat jakákoli očkovací látka a nedají se předem předvídat.

Další běžnou reakcí je vznik tvrdé, nebolestivé, pohyblivé bouličky v podkoží v místě vpichu. Časem se postupně zmenšuje, ve většině případů zcela vymizí, může to trvat i několik týdnů. V výjimečných případech může drobná bulka přetrvat, jde však pouze o kosmetickou vadu, kterou lze řešit drobným chirurgickým ošetřením. Velmi vzácným nálezem je postvakcinační sarkom.

Zcela výjimečně se setkáváme s nejzávažnějším typem reakce – anafylaktickým šokem. Nastupuje obvykle bezprostředně po vpravení očkovací látky do těla, obvykle do 15 minut po aplikaci. Dochází k celkovému kolapsu, život zvířete je akutně ohrožen a je zapotřebí okamžité ošetření. Doporučujeme proto majitelům setrvat 15 minut po očkování v čekárně.

Méně závažné alergické reakce se mohou projevit později doma, i s odstupem 4-6 hodin po očkování, obvykle však dříve (půl hodiny až hodina po očkování). Nejčastěji dochází k otokům v oblasti hlavy (víčka, pysky, nos), kopřivce a silné kožní svědivosti. Příznaky přetrvávají řádově v hodinách a většinou samy odeznějí. Přesto je vhodné i v případě mírných příznaků kontaktovat veterináře. U otoků jazyka či krku může hrozit zadušení.

Jakoukoli alergickou či jinak podezřelou reakci po očkování (zvracení apod.) je potřeba nahlásit veterináři, který očkování provedl, nejpozději před dalším očkováním. Alergičtí pacienti jsou očkováni ve zvláštním režimu (před a po očkování medikace antihistaminiky, volba jiné vakcíny, vybavení domácí lékárničky čípky pro 1. pomoc atd.)