KASTRACE KOČKY

Informace pro majitele

Většina koček na naší klinice bývá kastrována po prvním mrouskání, které obvykle nastupuje ve stáří kolem půl roku věku, výjimečně i dříve. Mrouskání bývá provázeno zvýšenou až urputnou přítulností, hlasitým mňoukáním, nadzvedáváním ocásku, prohýbaním hřbetu. Kočka může mít i mírný hlenovitý výtok z pochvy. Mrouskání se může cyklicky opakovat po celou sezónu a kočku i majitele vyčerpávat. V době preventivní kastrace by měla být kočka zcela zdráva a neměla by mrouskat (v případě přetrvávajícího mrouskání bude zvoleno po domluvě individuálně nevhodnější řešení). Na zákrok je třeba kočku donést nalačno (12-hodinová hladovka).

Provádíme ovariohysterektomii (OHE) - při zákroku odebíráme oba vaječníky i dělohu. Kočka se po zákroku stává neplodnou a nebude mrouskat. Nehrozí ani vznik zánětu dělohy (pyometra).

Operace probíhá v celkovém znecitlivění, délka zákroku je asi půl hodiny. Operační řez je veden podélně v oblasti pupku. Probouzení z narkózy probíhá v boxu vybaveném vyhřívanou termopodložkou a pod průběžnou kontrolou pacientky naším lékařským týmem.

Kočku v den zákroku doma večer ještě nekrmte, běžnou stravu podejte až další den ráno. Po plném odeznění narkózy (až je kočka orientovaná a schopná polykat) však můžete již večer podat trochu vody.

Oči jsou ošetřeny ochrannou mastí, která brání v průběhu narkózy vysušení rohovky. Oči proto mohou mít dočasně matný vzhled. 

Přesto, že kočce byly podány injekčně léky proti bolesti, může být první noc po zákroku (v důsledku odeznívání účinků anestetik) neklidná, zmatená, mňoukat. 
Ráno by však již měla být schopná přijmout stravu, napít se a vymočit (stolice v důsledku hladovky před zákrokem nemusí být hned následující den po operaci).

Je potřeba jednou denně kastrační ránu až do vytažení stehů kontrolovat. Rána musí být suchá, nesmí krvácet či hnisat. V prvních dnech po operaci může být patrné zduření kolem operační rány, otok však sám splaskne.

Operační ránu je potřeba až do vytažení stehů chránit proti vylizování. Za tímto účelem Vám byl zapůjčen ochranný límec anebo byla kočka vybavena ochranným oblečkem z prubanu. Límec nebo obleček musí mít kočka minimálně vždy, je-li bez dozoru (noc, nepřítomnost majitele), ideálně po celou dobu do vytažení stehů.

Kočka je preventivně ošetřena antibiotiky, dle domluvy buď depotním injekčním antibiotikem Convenia (v tom případě doma léky neužívá) anebo dostane domů antibiotikum v tabletách (ty je nutno podávat dle rozpisu a všechny dobrat).

Stehy se vytahují za 10-12 dní po operaci (doporučujeme se předem telefonicky objednat).

Po kastraci dochází ke zpomalení metabolismu a vzrůstá riziko vzniku obezity (hlavně u bytových koček). Je vhodné proto hlídat váhu kočky a při nadměrném přibírání omezit denní dávku krmiva, volit komerční krmiva pro bytové, kastrované kočky či veterinární dietu pro redukci a kontrolu hmotnosti - granule, konzervy (Specific, Royal Canin aj.). Rádi vám s výživou poradíme.

Cena kastrace kočky (dle velikosti) je 1700-1900 Kč.

Kastraci koček provádíme na základě předchozího telefonického objednání ve operačních dnech (út, stř, čt 9 -13 hod.). Nabídneme vám nejbližší volný operační termín. Ze zkušeností doporučujeme zarezervovat si operační termín alespoň 3 dny před vám vyhovujícím dnem zákroku.

Garantem chirurgických výkonů na klinice Gabrid je MVDr. Monika Kyselková - náš velmi zkušený chirurg s 20-letou praxí v oblasti veterinární chirurgie. V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.