KASTRACE KOCOURA

Informace pro majitele

Většina kocourů na naší klinice je kastrována ve věku 8-12 měsíců. Je to období, kdy v souvislosti s pohlavním dospíváním začínají kocouři domácnost značkovat močí, což je pachově velmi intenzívní a pro soužití nepříjemná záležitost. U vyspělých jedinců je možno kastrovat i dříve, již od půl roku věku. V době zákroku by měl být kocour zcela zdráv.

Na zákrok je třeba kocoura přinést nalačno (12-hodinová hladovka). Kastrace kocoura je jednoduchý chirurgický zákrok a netrvá déle než 15 minut. Probíhá v celkovém znecitlivění a jsou při něm odstraněna z šourku kožním řezem obě varlata. Probouzení z narkózy probíhá v boxu vybaveném vyhřívanou termopodložkou a pod průběžnou kontrolou pacienta naším lékařským týmem.

Kocoura v den zákroku doma večer ještě nekrmte, běžnou stravu podejte až další den ráno. Po plném odeznění narkózy (až je kocour orientovaný a schopen polykat) však můžete již večer podat trochu vody.

Do úplného odeznění narkózy ponechte kocoura v boxu či v bezpečné místnosti, kde nemůže dojít k jeho poranění či poranění osob. Anestetikum může vyvolat dočasně zmatenost, agresivitu, nekoordinaci pohybu. 

Tyto účinky po odeznění narkózy (v řádu hodin) samy zmizí. Oči jsou ošetřeny ochrannou mastí, která brání v průběhu narkózy vysušení rohovky. Oči proto mohou mít dočasně matný vzhled. 
Většina kocourů je ráno po zákroku zcela fit. Přesto je vhodné jednou denně kastrační ránu v prvních dnech po zákroku zkontrolovat. Rána musí být suchá, nesmí krvácet či hnisat. V prvních dnech po operaci může být šourek oteklý (tj. vypadat jako „plný“), otok však sám splaskne.

Pokud by kocour jevil zvýšenou tendenci si kastrační ránu vylizovat, je zapotřebí jej do vyhojení rány opatřit ochranným límcem (k zapůjčení na klinice za vratnou zálohu 130 Kč).

Šourek se nešije, není proto třeba vytahovat stehy.

Projevy samčího chování (značkování) mohou přetrvávat ještě cca 6 týdnů po kastraci a kocour může být po tuto dobu ještě plodný.

Po kastraci dochází ke zpomalení metabolismu a vzrůstá riziko vzniku obezity (hlavně u bytových koček). Je vhodné proto hlídat váhu kocoura a při nadměrném přibírání omezit denní dávku krmiva, volit komerční krmiva pro bytové, kastrované kočky či veterinární dietu pro redukci a kontrolu hmotnosti - granule, konzervy (Specific, Royal Canin aj.). Rádi vám s výživou poradíme.

Cena kastrace kocoura (dle velikosti) je 1000 Kč.

Kastraci kocourů provádíme na základě předchozího telefonického objednání ve všední dny dopoledne (9 -13 hod.). Nabídneme vám nejbližší volný operační termín. Ze zkušeností doporučujeme zarezervovat si operační termín alespoň 3 dny před vám vyhovujícím dnem zákroku.

V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat. Garantem chirurgických výkonů na ordinace Gabrid je MVDr. Monika Kyselková - náš velmi zkušený chirurg s 20-letou praxí v oblasti veterinární chirurgie.