VAKCINACE PSŮ

Nabízíme očkování proti těmto chorobám psů

  • psinka
  • infekční hepatitida
  • parvoviróza
  • leptospiróza
  • parainfluenza
  • vzteklina
  • borelióza
  • tetanus
  • psincový kašel
  • plísňová infekce kůže (M. canis)
  • herpesvirus (chovné feny) 
Základní očkování zahrnuje tzv. šestikombinaci. V očkovacím průkazu (či pasu) je označena nálepkou, kterou snímáme z použité lahvičky. Na nálepce naleznete firemní název použité vakcíny (na našem pracovišti nejčastěji používáme vakcíny Biocan, Nobivac, Canvac), číslo šarže, datum expirace a zkratku DHPPiLR.

Tato zkratka udává, že jde o kombinovanou vakcínu proti 6 infekčním chorobám psů (D-psinka, H-infekční hepatitida, P-parvoviróza, Pi- parainfluenza, L- leptospiróza, R- vzteklina).

Třebaže se v dnešní době vzteklina u psů v ČR již řadu let nevyskytuje, ze zákona je stále povinné očkování psů proti vzteklině (R). Očkování proti 5 zbývajícím chorobám je nepovinné, přesto jej doporučujeme, protože jen takto lze udržet populaci psů proočkovanou, tudíž chráněnou.

Nejen vzteklina, ale i leptospiróza je onemocnění přenosné na člověka. Pes se nakazí nejčastěji olíznutím či vypitím vody kontaminované močí přenašečů – potkanů a jiných volně žijících hlodavců.

Každým rokem u nás na klinice zaznamenáme 1 případ akutní leptospirózy psa.

Pro každého pejska vytvoříme individuální očkovací schéma, v závislosti na jeho věku, způsobu života a v konečném důsledku i přání majitele.

Očkovací schéma pro štěňata zahrnuje obvykle 3 očkovací termíny (v 6., 9., a po 12. týdnu věku). V tomto případě se choroby ze šestikombinace neočkují všechny najednou, ale postupně se přidávají. Dospělý pes bývá očkován pravidelně jednou ročně, v případě prošlého očkování či prvního očkování až v dospělém věku je potřeba přeočkování v odstupu 2-4 týdnů. Očkuje se tedy v tomto případě dvakrát. V dalších letech, při dodržování termínu přeočkování, se očkuje dále rovněž jednou ročně.

Termín dalšího očkování vždy naleznete v kolonce očkovacího průkazu (či pasu). Obvykle píšeme termín dalšího očkování i na samostatný snímatelný štítek, který vlepujeme na úvodní stranu průkazu (pasu). Nad rámec základní šestikombinace nabízíme doplňková očkování proti dalším chorobám: borelióza, tetanus, psincový kašel, kožní plíseň (m. canis), herpesviróza (chovné feny). V případě zájmu Vám rádi doporučíme očkovací schéma.

S očkovacím průkazem nelze vycestovat do zahraničí. Cestovní pas pro psy vyřizujeme na počkání, ale vzhledem k platné legislativě doporučujeme jej vyřídit nejpozději měsíc před plánovaným výjezdem do zahraničí. Většina očkování zdravých zvířat probíhá zcela bez komplikací.

Mezi běžné (nealergické) reakce po očkování patří 1-2 dny trvající únava, snížená chuť k jídlu, bolestivost v místě vpichu, zvýšená teplota. Tyto stavy samy odeznějí a není potřeba je řešit jinak než klidovým režimem.
Další běžnou reakcí je vznik tvrdé, nebolestivé, pohyblivé bouličky v podkoží v místě vpichu. Časem se postupně zmenšuje, ve většině případů zcela vymizí, může to trvat i několik týdnů. V výjimečných případech může drobná bulka přetrvat, jde však pouze o kosmetickou vadu, kterou lze řešit drobným chirurgickým ošetřením.

Alergické reakce na očkovací látku jsou málo časté. Alergickou reakci může vyvolat jakákoli očkovací látka a nedají se předem předvídat.

Zcela výjimečně se setkáváme s nejzávažnějším typem reakce – anafylaktickým šokem. Nastupuje obvykle bezprostředně po vpravení očkovací látky do těla, obvykle do 15 minut po aplikaci. Dochází k celkovému kolapsu, život zvířete je akutně ohrožen a je zapotřebí okamžité ošetření. Doporučujeme proto majitelům setrvat 15 minut po očkování v čekárně.

Méně závažné alergické reakce se mohou projevit později doma, i s odstupem 4-6 hodin po očkování, obvykle však dříve (půl hodiny až hodina po očkování). Nejčastěji dochází k otokům v oblasti hlavy (víčka, pysky, nos), kopřivce a silné kožní svědivosti. Příznaky přetrvávají řádově v hodinách a většinou samy odeznějí. Přesto je vhodné i v případě mírných příznaků kontaktovat veterináře. U otoků jazyka či krku může hrozit zadušení.

Jakoukoli alergickou či jinak podezřelou reakci po očkování (zvracení apod.) je potřeba nahlásit veterináři, který očkování provedl, nejpozději před dalším očkováním. Alergičtí pacienti jsou očkováni ve zvláštním režimu (před a po očkování medikace antihistaminiky, volba jiné vakcíny, vybavení domácí lékárničky čípky pro 1. pomoc atd.)